Orzech włoski jest bardzo popularnym owocem. Jego popularność nie jest ograniczona tylko do Bałkanów i Azji, gdzie występuje w stanie dzikim. W innych krajach uprawa orzecha włoskiego jest równie mocno rozwinięta. W naszym kraju jest to drzewo pospolicie uprawiane.

Polacy często sadzą orzechy włoskie na swoich działkach lub prywatnych ogródkach, ale jego uprawa nie należy do najłatwiejszych. Jakie są główne zasady uprawiania tej odmiany orzecha i co musimy wziąć pod uwagę przed jego zasadzeniem? Orzech włoski ma spore wymagania jeśli chodzi o uprawę, ponieważ pochodzi on z regionów, gdzie klimat jest dużo łagodniejszy i przystępny dla rozwoju tej rośliny. Podstawowym czynnikiem jest temperatura, gdyż roślina lubi ciepło, dlatego najlepiej rozwija się w regionach naszego kraju, gdzie średnia temperatura jest nieco wyższa. Dodatkowo musi być wystawiona na nieustanne działanie promieni słonecznych, co przyczynia się do prawidłowego rozwoju drzewka oraz sporych plonów w postaci orzechów.

Do zasadzenia drzewa orzecha włoskiego najlepiej nadają się żyzne gleby, które są głęboko uprawiane i dość wilgotne. Powinny być także pełne składników odżywczych oraz przede wszystkim, wapna. Jeśli chodzi o odczyn zasadowy, to najlepiej sprawdza się obojętny. Najlepszym okresem na sadzenie jest wiosna, ponieważ jest to najbardziej optymalna pora roku, podczas której drzewo ma największe możliwości przystosowania się.

Podobnie jak w przypadku każdego innego drzewa owocowego, orzechy włoskie również wymagają okresowego przycinania. Powinniśmy także zrezygnować z sadzenia innych roślin w pobliżu orzecha włoskiego, gdyż jest to roślina, która może źle oddziaływać na sąsiadów. Wewnątrz drzewa znajduje się toksyna, która zapobiega prawidłowemu rozwojowi okolicznych roślin. Aby zapobiec ewentualnym komplikacjom ze względu na uprawianie drzewa, najważniejsze jest zasadzenie orzechów szczepionych, gdyż te nie rosną w tak szybkim tempie i nie osiągają wielkich rozmiarów.